Zadanie z zakresu kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego powstało dzięki dofinansowaniu Gminy Stalowa Wola
w ramach zadania pn. „Założenie strony internetowej dla gromadzenia i udostępnienia materiałów do dziejów Stalowej Woli”.

Kartka z kalendarza

Kartka z kalendarza

Miejsce Stalowa Wola

Tytuł Styczeń

Opis

STYCZEŃ
6 stycznia 1988 zmarł Hieronim Krasoń, lekarz, członek AK, twórca szpitala kolejowego w Rozwadowie. Urodził się w Charzewicach w 1900 r.

15 stycznia 1843 urodził się Ferdynand Ernst Hompesch-Bollheim, właściciel dóbr rudnickich, inicjator wikliniarstwa w Rudniku n. Sanem i okolicy. Zmarł w 1897. Jego pomnik wznosi się na rudnickim rynku.

16 stycznia 1913 urodził się w Nisku Mirosław Żuławski, pisarz, dyplomata, ojciec reżysera Andrzeja Żuławskiego. Zmarł w 1995.

22 stycznia 1863 wybuchło powstanie styczniowe przeciw rosyjskiemu zaborcy. Brali w nim udział także Polacy z zaboru austriackiego, zwłaszcza z terenów przygranicznych. Z Radomyśla n. Sanem i okolicznych wsi poszło do powstania ponad 40 ochotników. W Rozwadowie leczono rannych powstańców, przewożonych zza kordonu. Ci, którzy tam zmarli, spoczywają na rozwadowskim cmentarzu.

30 stycznia 1828 urodził się w Rozwadowie Józef Jasiński, prawnik, sędzia, Prezydent Sądu Krajowego w Krakowie, poseł do Sejmu Krajowego w Galicji, członek Rady Państwa we Wiedniu, zmarł w 1898 r.

31 stycznia 1938 Minister Spraw Wewnętrznych wydał zarządzenie o nadaniu nazwy „Stalowa Wola” osiedlu dla pracowników umysłowych i fizycznych Zakładów Południowych, łącznie z całym terenem fabrycznym tychże Zakładów (w gromadzie Pławo w powiecie Nisko, w województwie lwowskim). Twórcą nazwy miasta był gen. Tadeusz Kasprzycki. Swoją propozycję uzasadnił stwierdzeniem, że powstanie zakładów i miasta było wynikiem „stalowej woli narodu polskiego wybicia się na nowoczesność”.

W styczniu 1948 otwarto Dom Gościnny „Hutnik” w Stalowej Woli.

Pełne informacje

Miejsce Stalowa Wola

Autor Anna Garbacz

Nasi partnerzy

Miasto Stalowa Wola