Zadanie z zakresu kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego powstało dzięki dofinansowaniu Gminy Stalowa Wola
w ramach zadania pn. „Założenie strony internetowej dla gromadzenia i udostępnienia materiałów do dziejów Stalowej Woli”.

Posiadasz archiwalia, które
chciałbyś tutaj umieścić?

Zachęcamy do dołączenia

Co robimy?

Celem głównym Fundacji jest gromadzenie, katalogowanie, digitalizacja, przetwarzanie i udostępnianie wszelkiego rodzaju dokumentów historii miasta Stalowej Woli i jego okolic oraz upowszechnianie wiedzy o historii miasta i regionu. Realizujemy to zadanie przede wszystkim przez:

• Tworzenie bazy dokumentów, fotografii, nagrań audio i wideo oraz katalogowanie, digitalizację, przetwarzanie, udostępnianie dokumentów.

• Tworzenie i prowadzenie strony internetowej oraz działania na internetowych portalach społecznościowych i innych.

• Wydawanie publikacji książkowych, materiałów informacyjno-promocyjnych oraz edukacyjno-szkoleniowych, filmów itp.

• Prowadzenie działalności naukowo-badawczej w zakresie działania Fundacji.

• Organizację i prowadzenie zajęć, kursów, szkoleń, warsztatów, spotkań, doradztwa.

• Organizowanie wycieczek edukacyjnych.

• Współpracę z lokalnymi grupami w ramach promocji stylów i produktów lokalnych.

Obszar naszych zainteresowań

Stalowa Wola jest głównym, ale nie jedynym miejscem, którego historię chcemy dokumentować. Interesuje nas cała najbliższa okolica, w przybliżeniu tereny dzisiejszych powiatów stalowowolskiego i niżańskiego, położone w północnej części obecnego województwa podkarpackiego, w widłach Wisły i Sanu. Oczywiście, to nie wyklucza innych miejsc, jeśli mają one związek z dziejami naszego regionu.

Projekty

WYDANIE KSIĄŻKI „ŻYDZI W ROZWADOWIE I STALOWEJ WOLI. CZAS WOJNY I OKUPACJI”

W sierpniu 2022 ukazała się książka Dionizego Garbacza, której wydanie wsparło Miasto Stalowa Wola, a część fotografii udostępniło Muzeum Regionalne w Stalowej Woli. Jest to pierwsze wydawnictwo sygnowane przez Fundację Stalovianum.

Książka traktuje o okupacyjnych losach Żydów, którzy od dawna mieszkali w Rozwadowie. Pokazuje też więźniów żydowskiego obozu, jaki Niemcy założyli na obrzeżach miasteczka, sprowadzając tam Żydów z innych miast Małopolski. Więźniowie ci pracowali w przejętych przez Niemców pobliskich stalowowolskich zakładach zbrojeniowych. Z czasem obóz rozwadowski zlikwidowano, a pozostałych więźniów ulokowano w nowym, zorganizowanym na terenie wspomnianych zakładów. Tak Żydzi znaleźli się w Stalowej Woli.

Autor w oparciu o źródła archiwalne sporządził i po raz pierwszy opublikował wykaz nazwisk blisko 900 żydowskich mieszkańców Rozwadowa – ofiar Holocaustu. Ponadto odnalazł nazwiska części więźniów rozwadowskiego obozu i wszystkich – stalowowolskiego. Pokazał też, m.in. poprzez osobiście zebrane przed laty opowieści świadków, relacje Żydów i Polaków, te dobre i te złe, szerzej omawiając niektóre historie.

Publikacja jest rozpowszechniana przez Wydział Kultury i Promocji Urzędu Miasta Stalowej Woli, bliższe informacje pod nr tel. 15 847 93 12.

KURS NA PRZEWODNIKA PO PRZEDWOJENNYCH DZIELNICACH STALOWEJ WOLI

Kurs odbywał się od 26 kwietnia do 31 maja 2022. Zorganizowany został przez Miasto Stalowa Wola, Muzeum Regionalne w Stalowej Woli i Fundację Dionizego Garbacza Stalovianum. Obejmował wykłady, prezentacje i filmy dotyczące architektury i historii pierwszych lat Stalowej Woli oraz COP-u, postaci budowniczych Stalowej Woli, zajęcia wycieczkowe w terenie i warsztaty z dykcji i ruchu.

Zajęcia prowadzone były w jednej z sal Muzeum COP oraz w terenie. Swoją wiedzą dzielili się z kursantami Marek Stańkowski, Mariusz Potasz, Joanna Rybak, Grzegorz Prokop, a także Dionizy i Anna Garbaczowie. Uczestnicy szkolenia wykazali wielkie zainteresowanie historią powstania miasta i odkrywaniem oryginalności jego urbanistyki i architektury.

W szkoleniu wzięło udział 18 osób. Absolwenci kursu przystąpili do egzaminu na certyfikat, złożonego z części teoretycznej i praktycznej. W komisji egzaminacyjnej, oprócz przedstawicieli organizatorów kursu, znaleźli się także delegaci Podkarpackiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. Certyfikaty uzyskało 16 kursantów.

W sierpniu nowo wyszkoleni przewodnicy przeprowadzili serię bezpłatnych wycieczek po mieście dla wszystkich chętnych.

Zarząd

Anna Garbacz - prezes

Anna Garbacz, ur. 1954 w Stalowej Woli, ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim, pracowała w stalowowolskiej prasie lokalnej, w Muzeum Regionalnym, redagowała liczne publikacje regionalne i ogólnopolskie, brała udział w wielu inicjatywach społecznych w Stalowej Woli.

Jan Garbacz - wiceprezes

Jan Garbacz, urodzony w Stalowej Woli, absolwent Uniwersytetu Rzeszowskiego i Akademii Bałtyckiej w Rydze, miłośnik i znawca Stalowej Woli i starej motoryzacji, youtuber.

Honorowy Prezes, Fundator – Dionizy Garbacz

Dionizy Garbacz, ur. 1940 w Kurzynie Wielkiej, od 1946 r. mieszka w Stalowej Woli, studiował filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim, dziennikarz, autor około 40 pozycji książkowych i blisko 100 filmów dokumentalnych oraz licznych artykułów prasowych poświęconych dziejom Stalowej Woli i regionu.

Nasi partnerzy

Miasto Stalowa Wola